למה להאזין: המלצות פודקאסטים

ראשית – עד לפני כמה שנים נהגתי להרהר כמה חבל שאין לי אפשרות לשמוע תוכניות רדיו איכותיות בזמן שאני נוהגת, כי הרדיו ההונגרי לא עוזר לי בכלל ונמאס לי לנגן את הפלייליסטים שלי שוב ושוב. במקביל, חברות המליצו לי לנסות פודקאסטים ואני לא קלטתי שזה בדיוק זה, תוכניות איכותיות שאני בוחרת את התוכן שלהן.

ואז החלפתי אוטו וגיליתי שהטלפון מתחבר לרמקולים. כל מה שצריך לעשות זה לבחור למה רוצים להאזין, לוחצים פליי, וזהו. אין מה להשוות את הנהיגות מאז. תענוג. עם הזמן כבר יש לי רשימת האזנה מכובדת, לכל מצב רוח. אני מאזינה לפודקאסטים כשאני נוהגת לבד באוטו, כשאני מבשלת, כשאני מנקה, כשאני עושה משהו שמצריך ידיים אבל פחות חשיבה.

חילקתי כאן את הפודקאסטים לעברית ואנגלית, ותמצאו ביניהם כאלה מצחיקים, כאלה לגיקים, וכאלה שמלמדים. שמות הפודקאסטים הם לינקים לאיפה אפשר למצוא אותם. אז בלי פהיות ושהיות:

עברית:

חיות כיס. אני מתחילה איתו כי מדובר בפודקאסט שהוא כבר מוסד. "כאן" אחראים להרבה תוכניות שמע איכותיות, וזו חביבה עליי במיוחד. הוא נשמע משמים – פודקאסט שמבקש להנגיש כלכלה להדיוטות כמוני, אבל הצוות שעושה אותו מוצלח ומעניין. כלכלה זה גם מושג רחב מספיק בשביל לדון מצד אחד בפנסיה ומצד שני בקניית מכונית משומשת. מדובר באוצר של מאות תוכניות בשלב הזה, שעוסקות במגוון רחב מאוד של דברים, כולל ספיישלים בנושאים ספציפים, כמו מה המצב באיראן, מה קורה בוונצואלה, למה הנפט זול עכשיו, למה הבחירות כל כך מטומטמות, ובתקופה האחרונה יש כמובן הרבה תוכניות שמדברות על המצב עכשיו, בעקבות הקורונה. ויש גם פרקים עם סיפורים ישראלים קטנים, של עסקים מקומיים שהצליחו או כשלו. מעניין.

אמא אמא. פודקאסט על אימהות, או הורות בכלל, בהגשת הילה קורח ועינת נתן. הוא מעניין, אינפורמטיבי, והוא ההאזנה מספר אחת שלי כשאני מבשלת. אני לא יודעת להצביע על משהו ספציפי שאני עושה שונה בעקבותיו, אבל אני בהחלט סבלנית יותר ומבינה יותר כלפי הילדים בזכותו. עינת נתן מחזיקה בגישה מאוד מקבלת של הילדים, בעוד אני נוטה לסובייטיות, אז היא מאזנת אותי מאוד.
פרקים לדוגמה:
פרק 35 – מתבגרים. עוסק במעבר בין ילדות לגיל העשרה. האם הולחצתי ממה שמצפה לי? בהחלט. אבל מתכוונת להאזין שוב ושוב לפרק הזה כדי לזכור טיפים ונקודות חשובות.
פרק 39 – חילוקי דעות בין ההורים. פרק שעוסק בהורים שנפרדים/מתגרשים. חובה לשמוע כדי לקבל פרופורציה בזמן גירושים, מכוערים או לא, ולזכור מי כאן חשוב באמת, יותר מהמריבות ומהאגו.

האחיות גרים. גיקים – לכאן. כל מה שחלמתם: מכשפות, ערפדים, אבירים, שודדים, רובוטים ושאר יצורים, כפי שהם מופיעים בספרות, בהיסטוריה ובתרבות בכלל. בהחלט פודקאסט לגיקים ולהוביטים, והמגישות שלו, נועה מנהיים ואיילת טריאסט, עושות את זה מצוין. האם כעסתי כשבפרק הערפדים הן הזכירו את באפי רק לדקות בודדות ואז התעכבו דווקא על "דמדומים" המאוס? בהחלט. אבל זה לא גרע מהתעניינותי. וגם – הן מקבלות נקודות בונוס על נעימת הפתיחה של התוכנית – המוזיקה של "סיפורי עמים" האהובה מהאייטיז.

ההסכת שאין לומר את שמו. גיקים מהאייטם הקודם – הישארו עימנו. קריאה בכל ספרי הארי פוטר בעברית, פרק אחר פרק, והרהורים ומחשבות עליהם. זה לא מושלם, יש פעמים שהם אומרים את השמות לא נכון וזה מחרפן אותי קצת, אבל זה כיף סה"כ, כי הארי פוטר. והשם מוצלח!

סיפור ישראלי. הוא פודקאסט ממש ותיק ופחות פעיל בימינו, ועדיין, שווה המלצה כי יש שם כמה עשרות פרקים עם סיפורים מעניינים שנוגעים להרבה צדדים של ישראל, לצד הגשה מוצלחת ואינטילגנטית.
פרק מצוין לדוגמה: פרק 11, שמתרכז כולו בסיפור אחד, על אישה שעשתה עלייה מאלסקה והיא אמא לעשרה וזה באמת עוד רק חלקיק אחד מהסיפור.

תרבות יום א'. פודקאסט של "הארץ", ובאמת, זה כמו לקרוא גלריה. גילי איזיקוביץ' וניב הדס סוקרים בתחילת כל שבוע את אירועי התרבות הצפויים בשבוע הקרוב, פלוס טלוויזיה, והם אינטלקטואלים וגבוהי מצח כמו שאתם מדמיינים את "הארץ". אבל זה כיף ומעניין ומזכיר לי את הימים שגרתי בארץ וממש היו לי חיי תרבות. עובדת בונוס שלא תגיד לכם כלום אלא אם אתם קולגות שלי לשעבר: ניב הדס מדבר בדיוק, אבל בדיוק, כמו בועז ארד. אותו קול ואותה אינטונציה, ברמה שבכל פעם אני מופתעת כששמו נאמר ואני מגלה שזה לא בועז.

כמעט מפורסמים. ובכן, אפשר לסכם את ההבדל בין הפודקאסט הקודם לפודקאסט הזה שהוא כמו ההבדל בין גלריה שישי למדור התרבות של מאקו. אבל וואי נוט בות'? צליל הופמן ועדן יואל מדברים על סלבס עלובים ופחות עלובים, ולא מרחמים עליהם באותה מידה של רשעות וסרקסטיות. הם קורעים ממש, אני צוחקת בקול. הם אני לפני 15 שנה, כשעוד לא היו לי ילדים וטרם פיתחתי רגישות ולב רכרוכי. הם חשפו אותי לעולם שלם של אנשים שבא לכם להוריד להם סטירה, כי מה זה העולב הזה ותאוות הפרסום הזו, ותודה לאל על צליל ועדן שיודעים להצביע על הנקודה המדויקת של הפאתט. הפרקים האחרונים עוסקים בהרבה אנשים מתוכניות ריאליטי, שזה פחות מדבר אליי כי לא רואה טלוויזיה ישראלית (לקרוא בטון מתנצל בהתנשאות) או תוכניות ריאליטי בכלל (טון מתנשא ללא התנצלות), אבל יש גם הרבה דברים אחרים ו-וואלה, הם גילו לי כמה וכמה אנשים שממש מצחיק לעקוב אחריהם באינסטה.

שיר אחד. בכל פרק לוקחים שיר אחד ומספרים את סיפורו. יש הרבה פרקים וכיף לבחור שיר שאתם אוהבים ולגלות את ההיסטוריה מאחוריו, פלוס פרטים על המבצעים.

דברים שרואים משם. ישראלים שחיים סביב הגלובוס מתארחים בכל פרק ומספרים איך זה לגור במדינה אחרת. לפעמים מעניין, לפעמים קצת פרובנציאלי, אבל עדיין שווה האזנה.
פרק מומלץ: קיבוצניק שעבר לגור בכפר נידח בנורבגיה. מעניין ומעורר השראה.

אנגלית

My Dad Wrote A Porno
הפודקאסט מספר אחד מבחינתי. אבא של ג'יימי עשה את אחד הדברים הכי מביכים שאפשר לעשות – הוא כתב ספר פורנוגרפי. הוא אומנם כתב אותו תחת שם בדוי, אבל הוא לא התכוון להסתיר את מה שעשה. להפך, הוא נתן את הספר לג'יימי כדי שיחווה דעתו. ג'יימי, בשנות ה-30 לחייו, רצה קצת למות אבל אז קרא את הספר ורצה עוד יותר למות. לא בגלל המבוכה, אלא בגלל שמדובר בספר הפורנוגרפי הגרוע בעולם. אבא שלו בבירור לא מבין כלום בגוף הנשי, או בסקס. היה רק דבר אחד שאפשר לעשות בעניין: לקרוא לשני החברים הכי טובים שלו מהאוניברסיטה (שהם במקרה שדרית רדיו ומפיק טלוויזיה) ולפתוח פודקאסט שבו הם מקריאים את הספר ונחנקים מצחוק. אז ג'יימי, אליס וג'יימס יושבים ומקריאים את הספרים. לפעמים הם צוחקים (די ברור מקריאת הספר שאבא של ג'יימי זורק סתם מילים וחושב שזה סקסי. יש שם תיאורים כמו "הוא תפס בצוואר הרחם שלה, היא נאנקה בתאווה"), לפעמים הם נחרדים מגועל, לפעמים הם לומדים משהו חדש. בדרך, הם חולקים חוויות מחייהם והם מצחיקים, מקסימים, יש להם מבטא בריטי שאני מקנאה בטירוף ואני ככה קרובה להיות סטוקרית שלהם כי אני רוצה שהם יהיו חברים גם שלי. אפשר ממש לשמוע אותם מצטופפים בדירה הלונדונית הקטנה והיקרה של ג'יימס ("פינקתי אתכם הפעם ביין של שני פאונד מטסקו!" הוא מצהיר) או במטבח של אליס (שכתבה גם ספרי בישול, והיא גם יהודייה ויש איזה פרק כריסמס שג'יימי מאחל מרי כריסמס לכולם והפי חנוכה לאליס) ונהנים. בין פרק לפרק יש גם קטע קצר שבו הם מעירים הערות על הפרק הקודם (למשל, מארחים גיניקולוג שמסביר למה מה שכתוב בספר לא אפשרי אנטומית, או מארחים שחקנים מפורסמים שמאזינים לפודקאסט ובאים לראיון, כולל פרק מעולה עם אמה תומפסון).
הפודקאסט הזה הפך ללהיט ענק, ובימים שאין בהם קורונה יש גם מופעי לייב מסביב לעולם שבהם הם מקריאים פרק שלא היה בפודקאסט. אני מתה ללכת לאחד כזה. אני חולקת את הפודקאסט הזה עם חברה בריטית כאן, ושתינו נוהגות לעבור על רשימת המופעים המתוכננת ולהתלבט אם נוכל להגיע לגלזגו בתחילת אוקטובר או אולי עדיף לנסות את הלסינקי לקראת סוף נובמבר, כי בטח המלון יהיה שם יותר זול כמו גם הטיסות. למה בכלל הם מגיעים להלסינקי אבל לא לבודפשט?
פרק שכדאי להתחיל איתו: הראשון, כי העלילה נבנית, והרבה בדיחות קשורות לדברים שכבר שמענו. תקשיבו לראשון ושם תגבירו. אני בשלב שעוקבת אחריהם בפייס, בטוויטר, באינסטה וכו, ולא ברור איפה זה יעצור.

Serial
לא באמת צריך אותי כדי לספר על אחד הפודקאסטים האמריקאים היותר מפורסמים. העונה הראשונה עוקבת אחרי סיפורו של נער שהורשע ברצח של נערה מכיתתו, ומעלה ספקות רבים לגבי הרשעתו ואף היכתה גלים מחוץ לפודקאסט, כולל סדרת טלוויזיה ואופציה לשחרורו. מעניין מאוד.

The Longest Shortest Time
פודקאסט אמריקאי מקסים שעוסק במשפחות, על כל צדדיהן. דו הוריות, חד הוריות, תלת הוריות, אל הוריות, מה שרק תרצו, בכל הצבעים והצורות. הסיפורים שלהם תמיד מעניינים וההגשה מקסימה.
פרק מומלץ: איך זה לגדול כבת שביעית במשפחה מרובת ילדים.

Here's The Thing
אלק בולדווין מראיין אנשים עם סיפורים מעניינים. לא הכל מעניין, חלק אמריקאי מדי למי שלא גר שם, אבל יש יציאות מעניינות. למשל, הפרק על בן אנד ג'רי'ס, שבו מתראיינים בן וג'רי ומספרים איך הקימו את חברת הגלידה המפורסמת. הם מצטיירים כשני היפים חמודים, אנשים טובים עם ערכים שמדברים אליי מאוד. ויש גם קטעים מצחיקים, והכל מאוד ורמונט וליברלי וכמה חבל שלא כל ארה"ב כזו.

The Daily
פודקאסט של הניו יורק טיימס, שעוסק בנושאים אקטואליים בצורה חכמה. עשרים דקות לכל פרק (פלוס מינוס) על ידי עיתונאים כמו שעיתונות צריכה להיות. תענוג. פשוט עוברים על מאות הפרקים ובוחרים נושא שמעניין אתכם.

Winds Of Change
מכירים את השיר של הסקורפיונז מהאייטיז/תחילת ניינטיז, ווינדז אוף צ'יינג'? אם נולדתם לפני אמצע שנות ה-80, אתם בטוח מכירים. זה השיר הזה שאי אפשר היה להתחמק ממנו, עם השריקות בהתחלה. בא הפודקאסט הזה ומעלה תיאוריה מפתיעה: להבדיל ממה שנאמר על השיר – שהזמר של הסקורפיונז כתב אותו בעקבות הופעה במוסקבה שעוררה בו תקווה לשינוי במזרח אירופה, היה זה הסי-איי-אי שכתב את השיר, בתור תעמולה וניסיון להביא להפלת הגוש הקומוניסטי. במשך שמונה פרקים אנחנו מקבלים הצצה אל השיר, אל עולם הריגול, מערב ומזרח אירופה, מלחמת תעמולה ועוד הרבה דברים מעניינים אחרים. שווה האזנה.

In Our Time: History
פודקאסט של הבי בי סי, מעונב ורציני. בכל פרק המנחה הקבוע והאורחים המומחים לוקחים נושא מההיסטוריה ומדסקסים אותו עד דק. מובן שאני לא אומרת שצריך להאזין לכולם, אבל אם אתם בוחרים נושא שמעניין אתכם, אתם זוכים לשעת העשרה איכותית. למשל, הפרק על מארי אנטואנט ממש מעניין ומפריך הרבה מיתוסים. בכלל, פרקים על נשים תמיד יותר מעניינים, כי הם מלאים בעובדות שלימודי ההיסטוריה הרגילים דילגו עליהן.

Where Should We Begin with Esther Perel
אסתר פרל היא מטפלת זוגית שעשתה לעצמה שם בינלאומי וכתבה רבי מכר. בפודקאסט הזה כל תוכנית מסכמת טיפול קצר טווח עם זוג שהסכים שסיפורו ייחשף. יש שם באמת מגוון סיפורים מעניינים, החל משחיקה של זוגות שביחד כבר המון זמן ועד בגידות ובני זוג פגועים מכל מיני סיבות, ופרל עצמה מקסימה ומצחיקה. הכי פשוט לעבור על רשימת הפרקים ולבחור משהו שהנושא שלו נשמע רלוונטי לכם.

Dan Carlin's Hardcore History
דן קרלין הוא פרשן אמריקאי חובב היסטוריה. וכשהוא בוחר נושא הוא חופר בו טוב טוב, עד לפרט הכי קטן שיש. זה נשמע משמים אבל בואו, האזנתי לשלוש שעות על מלחמת העולם הראשונה וזה היה מעניין, כל פרט קטן שהוא חפר בו. אז שוב, טוב לעבור על רשימת הנושאים ולמצוא משהו שנראה לכם מעניין, ואז לתת לקרלין לעשות את העבודה של מעבר על כל הפרטים הקטנים שלא ידעתם.

וכמובן, אשמח לשמוע המלצות לעוד פודקאסטים מומלצים!

15 תגובות בנושא “למה להאזין: המלצות פודקאסטים

 1. רשימה מעולה!
  הצלחת לחדש אפילו לחיית פודקאסטים ותיקה כמוני 🙂
  ממליצה מאד על ״לדבר זה לא משמין״ של אנזל ולוקסי הנהדרים. מעבר למידע המעניין – בכל פרק הם מתמקדים במאכל שונה – כיף לשמוע את הכימיה המדהימה שבינהם ואת הוייב הכייפי שלהם.
  עוד אחד שאני מאד אוהבת – עושים רפואה. בכל פרק מדברים על מחלה אחרת בצורה מאד מעניינת. חלק מהמחלות ממש אקזוטיות ומרתקות (מחלת קרינה, למשל). גם שם חלק מהכיף זה הכימיה הטובה של המגישים.

  אהבתי

 2. פודקאסטים Rock!!!!
  כדרכך, איזה פוסט מקיף! המלצות נפלאות ואשמח לבדוק את אלה שאינני מכירה. האפליקציה של ׳כאן׳ אכן נהדרת ואני יכולה להמליץ לך על הפודקאסט: שלושה שיודעים עם דודו ארז. כל מיני נגיעות מעניינות במדע. מעניינות ונגישות! ניסיון פענוח שפת הדולפינים, מקור המילה ספר והאם נעמי שמר שגתה בשימוש המילה זו zoo בשיר בארץ להד״ם – לא, היו רק מקצת הנושאים בפודקאסט האחרון לו האזנתי.

  אהבתי

 3. פודקאסט שהתמכרתי אליו: think&drink different (בעברית). מגיש מקסים מקסים עם מבטא צרפתי (בלגי בעצם) בשיחות עם מדענים. מצליח להיות קליל ועמוק באותה מידה.

  אהבתי

 4. איזה פוסט נהדר! איכשהו בקורונה הזו התחלתי לשמוע יותר מאשר לקרוא אז ההמלצות שלך הגיעו בדיוק בזמן. תודה!

  אהבתי

 5. אם true crime מעניין אותך, אז יש את "בואי נדבר רצח" הנהדר של שלי וקרן. פודקסט באווירת שיחת סלון.
  ו"עבר פלילי" של דנה הילמן. שהוא מעונב ורציני יותר.
  יש את רשת "עושים היסטוריה" של רן כהן, עם פודקסטים בהמון נושאים (היסטוריה, יהדות, תחבורה רפואה, כלכלה ועוד ועוד), שאחד החביבים עלי זה – "התשובה"של דורון פישלר המצחיק והאדיר.
  ובל נשכח את "מה יש בזה?" של קובי מלמד ואלעד יצחקיאן שהוא פשוט מצחיק וחמוד. שם מסופר בכל פרק סיפור אחד בלתי יאמן ואמיתי לגמרי.
  יש את "המעבדה" של גיל מרקוביץ' שמראיינת ראיונות עומק מומחים בתחומים שונים.

  אהבתי

 6. אם המלצת בראש ובראשונה על MDWAP – את אחות.

  ממליצה בחום, הכי בחום על Ologies של אלי וורד הקסומה: https://www.alieward.com/ologies
  בבסיסו פודקאסט מדעי, אבל הרבה מעבר, על כל -ולוגיה אפשרית, מוירולוגיה עד לדמונולוגיה (כן, על שדים).
  פרק אהוב במיוחד – על דחיינות: https://www.alieward.com/ologies/procrastination
  אבל באמת שכל פרק הוא אוצר, ויש קטעים הורסים מצחוק באנושיותם.

  Liked by 1 person

 7. רשימה מעולה!
  מוסיפה את לדבר זה לא משמין של אנזל ולוקסי – שכל פרק לוקחים אוכל/מרכיב מזון וחופרים עליו מכל מיני כיוונים. מרתק ומשעשע.
  think and drink – הרצאות בכל מיני נושאים, חלק מעניין חלק פחות
  קיצור תולדות האנושות – הקורס לש יובל הררי (כי את הספר לא מיועד לאימהות עייפות לילדים קטנים)
  היסטוריה לילדים – אולי מיועד לילדים אבל מעניין מאד. אירועים ואישים מההיסטוריה שאולי שכחנו ובכל מקרה מעניין מפרספקטיבה של מבוגרים. עוד 2 יתרונות – הפרקים קצרים יחסית וגם ילדים יאהבו

  אהבתי

 8. איזה כיף של המלצות!
  בדיוק מחפשת מה לשמוע בהליכות הבוקר שלי:)
  ממליצה על "קטעים" של יובל מלחי, יש למבוגרים ויש לילדים, סגנון מאוד קולח וכיפי.

  אהבתי

 9. יותר מדי פודקאסטים מעולים, מעט מדי זמן…
  מאוד אוהבת את חיות כיס ושיר אחד. הם הראשונים שאני מחפשת בהם פרק חדש.
  המלצות:
  התשובה שכבר הספיקו להמליץ עליו כאן https://www.ranlevi.com/theanswer/
  אם את אוהבת true crime אז ל Wondery יש כמה טובים https://wondery.com. בינתיים Dirty John מעולה https://wondery.com/shows/dirty-john ו Over my dead body מוצלח https://wondery.com/shows/over-my-dead-body/

  באוכל יש את Ox Tales שמתחיל שהמקור שלו אקדמי אבל הפרקים מעניינים https://www.oxfordsymposium.org.uk/podcast/ אם את לא מתחילה לפי הסדר, תתחילי עם פרק 3 בעונה הראשונה

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s