הביבי ההונגרי

הבחירות הכלליות בהונגריה ייערכו מחר וכל העיר מלאה בתעמולת בחירות. לא אלאה אתכם ברזי האידיאולוגיה של כל מפלגה, אבל יכולה לספר שבתכלס, עיקר הבחירות מתנהל סביב המאבק להדיח את ראש הממשלה ויקטור אורבן, שמכהן זה שלוש קדנציות ורוצה עוד. אורבן מוזכר בשנים האחרונות לעיתים קרובות כמילה נרדפת ללאומנות או כסמן הימני של אירופה, אבל בהונגריה מוטרדים יותר מעניין השחיתות הרבה שנקשרת לשמו.

כמה דברים על אורבן שאולי יישמעו לכם מוכרים מדמויות במדינה אחרת:

– הוא למד באוניברסיטה באנגליה ומתהדר באנגלית מצוינת (בשביל הונגרים, זה לא שהוא נשמע כמו ביבי והמבטא הסמי-אמריקאי שלו).

– הוא נבחר לראשות הממשלה לראשונה ב-1998, כשהגיח בשמי הפוליטיקה כהבטחה צעירה (הוא היה אז בן 35) לנקות את שאריות הקומוניזם מהונגריה.

– הוא כיהן קדנציה אחת ואז הפסיד בבחירות שאחריה. ואז הוא הפך לראש אופוזיציה שאירגן הפגנות. חלקן הפכו לאלימות אבל הוא הקפיד לא להיות מקושר לאירועים האלימים.

– ואז, ממש כמו פטריה וגינלית, הוא חזר ונבחר לתפקיד ראש הממשלה. זה היה ב-2010 ומאז הוא לא זז מהכיסא.

– שנות הכהונה שלו הביאו פריחה כלכלית לחברי המפלגה שלו, פידס, שהיא היום המפלגה הגדולה בפרלמנט. יש המוני טענות לשחיתות של המשטר שלו ושאם אתם חברי פידס יש לכם יותר סיכוי לזכות במכרזים ושאר ממתקים פיננסים.

– זה כמובן כר פורה לעיתונות חוקרת, אבל אורבן ריכז מאמצים רבים להילחם בעיתונות החופשית. במקביל יש עיתון/אתר שמסקר אותו באופן אוהד וסלחני מאוד.

– לקינוח, אחרי שהבין שהוא לא ישכנע שמאלנים אינטלקטואלים להצביע לו, הוא פנה אל הצד הימני של המפה. שלל הצהרות לאומניות/שמרניות/סירוב לקבל פליטים מהמזרח התיכון/חוקים מבאסים נגד הומואים חיממו את ליבם של מצביעי הימין בהונגריה והם הצביעו לו בכיף בבחירות האחרונות. על הצד החיובי של העניין הזה, הוא גרם להחלשת המפלגה הגזענית הבזויה יוביק, שרבים ממצביעיה ערקו אליו.

אחרי שתי מערכות בחירות שבהן מפלגות האופוזיציה בהונגריה, בימין ובשמאל, נבחרו למפלגות קטנות שלא היה בכוחן לאיים על הקרחון הגדול שהוא פידס, הבינו הצדדים באופיזיציה שכדי להוריד את ביבי צריך להתאחד. בבחירות האלה אורבן ופידס רצים נגד מועמד אחד, שעומד בראש חזית מאוחדת של מפלגות, שכוללת מפלגות מהשמאל, מהמרכז ואפילו את יוביק הימנית-גזענית. לצורך האיחוד אנשי השמאל סתמו את האף לגבי יוביק ואילו יוביק מיתנה את עמדותיה קלות ואף העיפה את אחד מבכיריה שסירב להפסיק להיות חרא גזען.

כל המפלגות בחרו נציג אחד שיעמוד בראש החזית המאוחדת שלהם, ולכן המירוץ העיקרי פה הוא עכשיו ויקטור אורבן מול נציג רשימת "התנועה ההונגרית של כולם", פטר מרקי-זאי, שהוא, למרבה הצער, טירון פוליטי. הוא איש משכיל מאוד, כלכלן ומהנדס פלוס ד"ר לפילוסופיה, אבל הוא הצטרף לפוליטיקה רק ב-2018, כשנבחר להיות ראש עיר קטנה בהונגריה. הוא נבחר לעמוד בראש החזית כי הוא משכיל שגר כמה שנים בארה"ב/קנדה ודובר הרבה שפות ולכן קורץ לשמאל, אבל גם קתולי מסורתי ואבא לשבעה ילדים, ולכן קורץ לימין. נו, שיהיה לנו בהצלחה.

בינתיים, פרצה המלחמה באוקראינה, מה שהשפיע על התעמולה. ההונגרים באופן כללי שונאים את רוסיה ועכשיו גם תומכים באוקראינה, ואילו אורבן נוטה להתחבר עם ראשי מדינות לאומניים או מושחתים (והונגריה אכן תמכה בישראל בימי נתניהו) ולכן הוא לא בחל גם בקשר עם פוטין. שלטי התעמולה מייד קפצו על העניין:

תמונה של אורבן עם פוטין. הטקסט אומר: "חברים כבר 12 שנים. תלחש באוזניו: אל תהרוג", כלומר הצעה שאורבן יכול לומר לחבר שלו להפסיק את המלחמה
זה לכאורה לא פוסטר בחירות אלא שלט ממשלתי של אורבן, אבל מישהו כתב על מצחו: "זונה של פוטין"
זה כבר ממש למיטיבי לכת בהיסטוריה מודרנית הונגרית: זו פראפרזה על פוסטר דומה מאוד שפידס השתמשה בו לפני יותר משלושים שנה, בבחירות הראשונות שבהן פרצה. אז צויר על הפוסטר גנרל רוסי והכיתוב אמר ברוסית: "סיימתם פה, החוצה". עכשיו זה אורבן במקום הגנרל הרוסי, והמילה עדיין ברוסית: "סיימתם"

גם מועמדים של הרשימה של אורבן לא נמלטו מהקישור לרוסיה:

האות על מצחו – רמז לסימונים על טנקים רוסיים באוקראינה

אם כבר נגענו בשלטי בחירות, אז תענוג של ממש לצפות בהם ובמה שהוונדליסטים עושים להם. קחו למשל את הפוסטר הבא. זה פוסטר של מפלגה ימנית קיצונית שלא נכנסה לחזית המאוחדת נגד אורבן. ראש המפלגה היה אחד מבכירי המפלגה הגזענית יוביק, אבל אפילו הם מצאו אותו גזען מדי והוא הועף. ואז הוא חשב לעצמו: אני גם ככה חרא של בן אדם, איך אני יכול להיות עוד יותר חרא? אני יודע, אני יכול להכחיש קורונה! וככה הוא הקים מפלגה ימנית קיצונית ששמה משהו כמו "הבית שלנו", ששונאת זרים וחיסונים. הגיוני סה"כ.

הטקסט על הפוסטר: "מספיק עם דיקטטורת הקורונה"

נראה לי שלא במקרה הוא בחר בצבעים של סלית'רין.
בכל מקרה, הוונדליסטים מתים על הפוסטרים שלו:

אבל שלא נתלהב, יש גם ונדליסטים שחושבים שלטעון שמישהו הוא יהודי זה הכפשה טובה:

אני לא יודעת אם המועמד הזה של פידס הוא באמת יהודי, אבל העניקו לו פאות ומגן דוד

שיטת הבחירות בהונגריה קצת מסובכת אבל אם לנסות לפשט, יש שתי דרכים להיבחר לפרלמנט: להיות מועמד אזורי ולהיבחר בעצמך, או להיות ברשימה של מפלגה ולהיכנס אם יש למפלגה מספיק מנדטים (כמו בארץ). בודפשט מחולקת לרבעים ולכל רובע יש נציג בפרלמנט, כל שבכל רובע בעיר רואים שלטי בחירות של אנשים שונים.

המועמד הבא למשל הוא מועמד החזית המאוחדת ברובע 12 היוקרתי. כמה חבל שהוא הסתבך עם שקרים בקמפיין שלו. הוא בן למשפחה עשירה שסיים תיכון לפני כמה שנים בבית הספר הבריטי היוקרתי בעיר, ולפי התיאור של עצמו הוא למד באוניברסיטה באוקספורד. אלא שמהר מאוד התברר שהוא עשה סימסטר אחד/שנה אחת באוקספורד ומשם עבר לאוניברסיטה הונגרית רגילה למדי, שגם אותה לא ברור אם סיים. ברור שפידס עושה מזה מטעמים (הוא רץ ברובע שאורבן מתגורר בו אז כנראה שלאורבן ממש איכפת) ובתעמולה שלהם הם קוראים לו "מיקי המזויף". בהונגרית זה יוצא משחק מילים חמוד, ובאידיש כמובן זה יותר מצחיק.

היינל בהונגרית פירושו שחר, ולכן האופנוען ואני קוראים לו "המועמד מיכאל שחר". אם הוא אי פעם ירצה לעשות עלייה – לא, לא נראה לי שהוא יהודי – אז בבקשה, עיברתנו לך את השם
מיכאל שחר והמועמד של החזית המאוחדת לראשות הממשלה, פטר מרקי-זאי. בתקווה שהשקרניק לא יהרוס לו את מושב הפרלמנט מהרובע ה-12
זה מועמד של מפלגה אחרת בכלל, מפלגה שקוראת לפתרון דיגיטלי (?), אבל הוא זכה להגיע לפוסט בתור המועמד שהכי דומה לשחקן שגילם את טיריון לאניסטר, פיטר דינקלייג'

ומה חסר לנו בכל התמונות? נכון, נשים. יש מעט מועמדות 😦 דווקא בראש המפלגה הגזענית עומדת גם אישה, מספר שתיים במפלגה, אבל פרט לזה אין הרבה מועמדות.

מעבר לחזית המאוחדת יש גם מפלגות שרצות בנפרד. כבר כתבתי למעלה על המפלגה הימנית-קיצונית אבל למה להסתפק במפלגה אחת נגד קורונה? ראש המפלגה הבאה הוא דמות שנויה במחלוקת בהונגריה, הוא למד בבית ספר לרוקחות וקורא לעצמו ד"ר בפרסומיו, אבל הוא יותר שחקן/בודי בילדר ומפורסם בזה שהוא מתנגד לחיסונים ולמסיכות וטוען שהכל עניין של חיסון טבעי. אבל היי, לפחות הוא לא גזען כמו מתנגד הקורונה השני. קבלו אותה, מפלגת החיים הנורמליים:

רק צריך להצביע לו ומקבלים חיים נורמלים. מגניב

וכמובן, המפלגה האחרונה ברשימה, מפלגת הכלב בעל שני הזנבות.

הסלוגן בשלט: "מבטיחים לכם מה שאתם רוצים"

הם כמובן טרולים, אבל הם גם מפלגה ממש מצחיקה, ובין ההבטחות שלהם לבחירות יש "חיי נצח", "בירה בחינם", "יום עבודה אחד בשבוע" וכמובן "שתי שקיעות ביום, בשני צבעים שונים". הם נוסדו כבר לפני כמה שנים וניסו לרוץ במערכות בחירות קודמות, כשהרעיון הוא שהם צוחקים על השקרים של מפלגות פוליטיות. ברשימה הפוליטית שלהם כל המועמדים נקראים "אישטוון נייג'", שזה כמו לקרוא לכל המועמדים במפלגה בארץ "דוד כהן".
זה גימיק חמוד אבל זה מבאס שהם ייקחו קולות שיילכו לפח בזמן שיש עניינים אמיתיים כמו מלחמה באוקראינה עם פליטים בהונגריה, משבר כלכלי בהתהוות, מגיפה עולמית ושחיתות.

זהו, מחר הולכים לקלפי ושיהיה להונגריה בהצלחה.

17 תגובות בנושא “הביבי ההונגרי

  1. דווקא בעלי שני הזנבות מפחידים אותי כי נגיד שייבחרו – לא יודעים כלום על מה הם ומי הם באמת.

   אהבתי

 1. שיואו, יש פה כמה קווי דמיון על גבול הביזארי ממש. מעניין מה ברמה הקוסמית גורם לזה… ואגב, את הכתובת על המצח של אורבן אין צורך לתרגם.

  אהבתי

  1. בהתחלה גם אני חשבתי שזה מוזר קווי הדמיון האלה, אבל קלטתי שזה פשוט אותו שטאנץ, מנהיג פופוליסטי, מושחת, חלק מקבוצה של מנהיגים שיעשו הכל כדי להישאר 😕

   אהבתי

   1. ומפלגת "הונגריה ביתנו" עם מנהיג בייבי-פייס שמספר שתיים שלו היא אחת הנשים הבודדות בצמרת. תיזהרו ממנה במיוחד, ותיזהרו שמרוב שהוא ייצא לשון מאזניים הוא לא יהיה רוה"מ הבא עם ה-6 מנדטים שלו… בכל מקרה נקווה שיצליחו שם לבחור את המנהיג הבא במערכת בחירות בודדת.

    אהבתי

  2. לגבי תרגום הכתובת על המצח: גם אני יודעת מה זה קורבה עוד לפני שידעתי הונגרית, אבל נראה לי שזה כבר לא מילה כל כך מובנת למי שצעיר יותר 🙂

   אהבתי

 2. וואי הדימיון מדהים ממש! ותודה על הסקירה המעמיקה. מצד אחד זו גם היתה אתנחתא קומית אבל מצד שני אלה החיים האמיתיים שם אצלכם ושיהיה לכולם בהצלחה (אגב אתם יכולים להצביע?)

  אהבתי

 3. אוף, המפחידים נצחו אצלכם. ונצחו בהפרש כזה שהם יכולים לעשות מה שבראש שלהם.
  מעניין, אנשים שחיו תחת משטר קומוניסטי עדיין חיים, איך יש שם חיבה לפוטין/רוסיה?

  אהבתי

  1. התוצאות מבאסות ממש 😦
   לא ברור לי. האנשים שאני מכירה שחיו תחת הקומוניזם שונאים את הקומוניזם שנאה אמיתית. אבל אורבן ומשטרו עושים עבודה טובה של תעמולה פופוליסטית ולאומנית, וזה מדבר אל הרבה אנשים.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s