מאנגליה במאה ה-18 לגרמניה בשנות ה-80 – המלצות צפייה

ברידג'רטון – בטח כבר שמעתם משהו על הסדרה הלוהטת הזו של נטפליקס. הרשו לי קודם כל להבהיר משהו: זו לא סדרה כמו של ג'יין אוסטן. נכון, הסיפור מתרחש לכאורה באותה התקופה, וכן, קיימים פה העניינים של יציאת עלמות לחברה וחיפוש חתן, כשכל המרבה בתואר האצולה הרי זה משובח, וכן, יש כאן אחוזות שנשמטת הלסת מקינאה. וזהו, כל המאפיינים הדומים הם רק ברמה השטחית הזו.
בסיפורים של ג'יין אוסטן חזרה כמעט תמיד התמה המרכזית – מצוקתה של הנערה האינטילגנטית, הנאה, שחולמת על רומנטיקה אבל יודעת שעם הנדוניה הצנועה שלה אף אחד מהגברים שהיא תתאהב בהם לא ירצה לשאת אותה לאישה, כשברקע מרחף האיום שהיא תישאר רווקה, תהפוך לאומנת לילדי אחיה, שמצידו יירש את בית אביהם וישאיר אותה ואת אחיותיה הרווקות לנצח תלויות בחסדיו הכלכליים.
לא כך בברידג'רטון, המקום בו כל העלמות עשירות, לכולן נדוניה נאה (או כך נדמה), וכל מה שנותר הוא להסס בין הדוכס החתיך לנסיך יפה התואר. יש כמובן שערוריות, אבל הן יותר אופרת סבון מתמה דומה לשל ג'יין אוסטן. כמו כן, יש קאסט רב צבעים, שזו כמעט תמיד מגמה מבורכת, אבל בסדרה על אנגליה של המאה ה-18 זה מגוחך.
ועם כל זה – ממליצה! יש כאן דמויות שכיף לאהוב (אלואיז לנצח), יש סצינות סקס לכל מי שבדיוק חשבה שלא בא לה (סליחה על השימוש בלשון נקבה, פשוט טרם פגשתי גבר שהמשיך לפרק השני, וסצינות הסקס השוות מגיעות אחרי), יש רומנטיקה, יש בתים יפהפיים ובגדים של פעם, והרבה אנשים יפים. זו לא סדרה עם עומק, אבל היא כן כיפית להעביר עם נשנושים וכוס יין.
איפה: נטפליקס.

ואגב, יש ברשת ממים מעולים על ברידג'רטון:

חל שיפור עצום!!
אם את שומעת את זה מהבחור שאת איתו בזוגיות לא מחייבת כבר תקופה ארוכה, פשוט תעזבי. זה לא ישתפר.
אם את שומעת את זה מהדוכס שיצאת איתו לשני דייטים והוא נראה ככה, אז יאללה, תני לו עוד צ'אנס לדייט או שניים.

אלואיז ופנלופי. אם פנלופי נראית לכן מוכרת זה כי היא שיחקה את קלייר ב"בנות דרי", שזה מצחיק כי זו בערך אותה דמות.

דויטשלנד 83 – בזמן האחרון אנחנו בעניין של סדרות על האייטיז, והנה אחת שעונה לנו על כל הציפיות: לא רק שהיא על האייטיז, היא גם עוסקת בבחור מזרח-גרמני שנשלח להיות מרגל במערב גרמניה. השנה היא 1983 והמלחמה הקרה לוהטת, ומרטין הצעיר נשלח לגור במערב גרמניה ומגלה שהחיים שם הם לא מה שהתעמולה המזרח גרמנית ציירה לו. אז יש מלחמה קרה ופוליטיקה אבל אלו רק הרקע לסיפור האמיתי – שורה של דמויות מעניינות ואפילו קטעים מצחיקים ממש (בסדרה גרמנית, כן!). אנחנו עפנו על הסדרה הזו. צפינו בה דרך המנוי שלנו לאמזון פריים, וכשנגמרה העונה הראשונה התכוונו לעבור ישירות לעונה השנייה, שקרויה דויטשלנד 86 (ויש גם שלישית, דויטשלנד 89), שאז גילינו שבהונגריה ניתן לצפות רק בראשונה, והזכויות לעונות השניה והשלישית נתונות בידי יד עלומה כלשהי, כנראה השטאזי. באסה.
מומלץ מאוד, אם לא היה ברור.
איפה: אמזון פריים. בארץ שודר ב-הוט.

הבנים – סדרה על גיבורי-על, שבה גיבורי-העל הם הדמויות הרעות, ואילו גיבורי הסדרה האמיתיים, "הטובים", הם חברי יחידה פיראטית שמנסה לחשוף את פרצופם האמיתי של גיבורי העל או סתם לחסל אותם, מה שיבוא קודם. שפע דמויות מעניינות, אקשן דרמטי, אלימות קצת פלסטית מדי (מי שלא בא לו.ה טוב חלקי גוף מתעופפים שאולי י.תוותר), והכי שווה – הסאב-טקסט. הסיפור אולי מתרחש באמריקה בעולם אלטרנטיבי, אבל הסיפור כאן הוא על קפיטליזם ופטריוטיזם, על נוצרים אוונג'ליסטים וכתות דתיות, על שימוש בסושיאל מדיה כדי לספר סיפור שהוא לא תמיד האמת, על פרצופם האמיתי של גיבורים פוטוגנים. אי אפשר להתעלם מהעובדה שהסדרה הזו נוצרה באמריקה של טראמפ, כי אף על פי שטראמפ לא שם, הוא שם בכל רגע, ולסדרה הזו יש אמירה נוקבת מאוד עליו.צריך להיות טמבל ברמת הלובש קרניים ומסתער על הקפיטול כדי לא להבין משהו על העולם האמיתי מסדרת הפנטזיה הזו.
הפינה הישראלית: אחד השחקנים הוא תומר קאפון. הוא משחק דמות די מרכזית של בחור צרפתי. לכאורה קוראים לו פרנצ'י אבל אצלנו הוא נשאר בועז מאז פאודה.
מומלץ.
איפה: אמזון פריים.

גמביט המלכה – מיני סדרה על שחמט, וגם על נשים חזקות ועל שנות ה-50 עד ה-70 באמריקה. אנחנו חובבי שחמט אז הסדרה הזו הייתה ממש במעלה הסמטה שלנו. התכוונו לצפות עם הילדים כי בכל זאת, ברוסיה כמו ברוסיה, גם הם משחקים שחמט. אבל יש בסדרה גם התמכרויות לאלכוהול ולסמים, קללות, הורים שנוטשים או מתים. בקיצור, לא לילדים צעירים.
מומלץ.
איפה: נטפליקס.

דארק (אפל) – גם זו סדרה גרמנית שחלקה מתרחשת באייטיז. החבר שהמליץ לי עליה, איש שלעולם אכבד את דעתו, אמר שאם אהבתי את סטריינג'ר ת'ינגז, הרי שאוהב גם את זו. והרעיון באמת דומה. מעבר מסתורי בין עולמות גורם להיעלמות ילד, ויש קטעים מפחידים, כמו גם קטעים של נוסטלגיה לאייטיז. העונה הראשונה באמת מוצלחת, העונה השנייה מתחילה להיות טיפה מטורללת, את השלישית נטשנו באמצע מפאת טרלול יתר. אבל העונה הראשונה ואולי גם השנייה בהחלט מומלצות, לחובבי מסתורין וקצת אייטיז.
איפה: נטפליקס.

קוברה קאי – נשמע הכי מטופש, ובאמת, מטופש, אבל גם עשוי טוב, נוסטלגי וכיפי. אם אתם כבר לא ילדים אז מן הסתם ראיתם מתישהו את הסרט קראטה קיד, הסרט שבגללו כל הכיתה שלי הלכה לחוג קראטה וקשרה סרט בד על המצח. הסדרה הזו היא המשך ישיר שלה – הימים הם ימינו אנו, ודני לה-רוסו והארץ'-נמסיס שלו הם כבר גברים בגיל העמידה. דני לה-רוסו הוא איש עסקים מצליח, ואילו ג'וני לורנס, הבלונדיני קר הלב שבעט לו ברגל הפצועה ועדיין הפסיד לו בגמר בסוף הסרט, הוא לוזר, גרוש, מובטל, אוכל ארוחות שמחממים במיקרו ושותה את עצמו לשכרות כל ערב. הטוויסט המגניב הוא שהסדרה מסופרת גם מהצד של ג'וני, והפעם מגלים שלא הכל שחור ולבן, שג'וני סבל לא פחות כנער, ובעצם אנחנו די בעדו, גם אם הוא קצת מנייאק. זו סדרה קלילה וכיפית, מתכתבת עם הסרט בטוויסטים חמודים, נפלאה לחובבי נוסטלגיה וקראטה, לגמרי מודעת לעצמה ולא לוקחת את עצמה יותר מדי ברצינות ויש גם קטעים מצחיקים.
מומלץ, ועוד יותר טוב לצפות בה ביחד עם הילדים (החל מגיל שמונה ככה).
איפה: נטפליקס.

השורד המיועד (Designated Survivor) – קיפר סאתרלנד הוא המזכיר לענייני שיכון, כלומר משהו זוטר במיוחד, בממשלה האמריקאית, כשרצף מאורעות גורם לו להיות השורד היחיד מכל הממשלה ומכאן שהוא ממלא מקום נשיא ארה"ב. הוא מושבע לתפקיד למרות שהוא לא פוליטיקאי ומעולם לא נבחר על ידי הציבור, וזה לא עושה את חייו קלים. ברקע יש גם מזימת טרור שהוא אמור לסכל, ביחד עם הגיבורה השנייה של הסדרה, סוכנת אף-בי-איי. העלילה מתפתלת, יש איזו מזימה נגד אמריקה, בכל מקום יש חפרפרת, והמשותף לכולם הוא משחק בינוני. דמויות שטוחות, הרבה קלישאות אמריקאיות ועלילה מופרכת. נטשנו אחרי כמה פרקים.
איפה: נטפליקס.

דברים טובים יותר (Better Things) – סדרה קומית, פרקים קצרים ובהם חייה של שחקנית בת ארבעים פלוס בלוס אנג'לס. היא מצד אחד מפורסמת ומצד שני תמיד מקבלת תפקידי מישנה קטנים – החברה הטובה של הדמות המרכזית, עורכת הדין של הדמות הראשית, כאלה. היא גם גרושה שמגדלת שלוש בנות – טינאייג'רית רטנונית ומפונקת, טינאייג'רית סרקסטית וילדה קטנה, וגם מטופלת באמא לא לגמרי שפויה ותמיד מביכה ("אני זוכרת שמכרו פעם גרביונים בצבע כושי", היא מעלה זיכרון כשבתה מארחת לארוחת ערב את הבמאי השחור שהיא עובדת איתו כרגע). הבמאי השחור אגב הוא לני קרביץ, והסדרה משובצת בהופעות אורח של כוכבים בתפקיד עצמם, לפעמים שורה או שתיים, שגיבורת הסדרה נתקלת בהם בחייה בהוליווד. כמו כן – סקס, ניתוחים פלסטיים, אייג'יזם, הכל שם, כמו שצריך בתוכנית שלא מסתירה את הצדדים הפחות זוהרים של ל.א (ועדיין מדובר בחיים פריבילגיים).
מומלץ, זו סדרה מצחיקה ומבריקה, תנו לה כמה פרקים להתחבב עליכם.
איפה: HBO GO, בישראל יש גם ב-יס.

משמר האלמוות (The Old Guard) – הוא לא סדרה כי אם סרט. שרליז ת'רון היא מנהיגת יחידת קומנדו בעלת כוחות על טבעיים. כל שאר הסרט הוא פחות פנטזייה ויותר סרט אקשן חובק עולם, אבל כיפי ועשוי טוב. נגמר עם טעם של עוד. מומלץ לחובבי אקשן.
איפה: נטפליקס.

7 תגובות בנושא “מאנגליה במאה ה-18 לגרמניה בשנות ה-80 – המלצות צפייה

 1. וואו איך אני אוהבת פוסטים של המלצות אצלך 👏👏👏
  רשמתי לפני לבדוק את בריג'רטון, .
  את דויטשלנד 83 ממש אהבנו אבל כשהמשכנו ל-86 מהר מאד הפסקנו לצפות. לא יודעת לומר בדיוק למה. מאכזב. מה שכן, גם בישראל נתקלנו בבעיה הזאת של אמאזון פריים שלא לכל עונה ולא לכל סידרה יש זכויות שידור כאן, ובינתיים פתרנו את זה בעזרת IPVPN . את פשוט "מתחפשת" למדינה אחרת (עדיף ארה"ב) יש כל מיני, אנחנו משתמשים ב-expressvpn בתשלום לא גבוה אבל יש גם די הרבה חינמים. אתם מוזמנים לנסות.
  על "הבנים" דילגתי מראש כי יש לי אלרגיה לסדרות על גיבורי על אז תודה שפקחת את עיני לגבי הטוויסט בסידרה הזאת.
  גמביט המלכה מעולה ונראה לי שאין בארץ כמעט מישהו שלא צפה בזה.
  כן, בהחלט לא לילדים.
  את העונה הראשונה של stranger things ראיתי לבד – זה כבר היה יותר מדי בשביל בעלי היקר – ולעונות הבאות כבר לא המשכתי. מתלבטת אם כך אם בכלל להתחיל עם דארק.
  את קראטה קיד המקורי ראיתי עם ילדיי ואהבתי מאד, וגם את הביצוע המחודש שלו ראיתי בנטפליקס עם נכדיי (ממוקם בסין, מדבר בכלל על קונג פו) ונהניתי לא פחות. את קוברה קאי לא נראה לי שאראה….
  דווקא את השורד המיועד אני ממליצה לכם לנסות שוב. צפיתי בכל העונות עד כה ולדעתי זו מתפתחת להיות סידרה ממש טובה.
  אבדוק את better things ונדמה לי שהתחלנו לראות את משמר האלמוות ומשום מה לא ראינו עד הסוף….
  תודה על ההשקעה

  אהבתי

  1. ואיזו תגובה מושקעת מצידך, תודה!
   אני שוקלת את עולם ה-VPN כבר תקופה, אז טוב לשמוע שזה לא מסובך. אם לא יגיעו העונות הבאות של הסדרות שאני צופה בהן אני איאלץ גם כן.
   אם לא המשכת הלאה בסטרנג'ר ת'ינגז אז אל תטרחי עם דארק, זה עוד יותר מטורלל 🙂
   אני יודעת שהשורד המיועד אמורה להיות טובה אבל היא הייתה ממש בינונית בכמה פרקים שניסינו, עד שהתייאשנו. מאוחר מדי, כבר קראתי ספוילרים.

   Liked by 1 person

 2. אצלך כרגיל כיף גדול. פוסט חגיגה. שמחה שנהנתם מגמביט המלכה ונרגעתי, שלמרות שעוסק בשחמט וקיווית שיתאים לבנים, ויתרת להם😉
  ברידג'רטון תפס אותי בתקופה כל כך הזויה, שהקאסט הצבעוני עבר על ידי בהרמת גבה שהשתחררה מהר בגלל עייפות וכוח המשיכה.
  כל השאר, תלבושות מהממות, אחוזות יפות, אנשים מושכים והשתוללויות כאלה ואחרות התקבלו בברכה.
  ואכן, אלואיז לנצח.
  תודה עבור פוסט מושקע👑

  אהבתי

  1. הם דווקא מאוד רצו לראות, אבל זו לא באמת סדרה לילדים.
   העיקר שברידג'רטון סיפקה זמן של אסקפיזם כיפי.

   אהבתי

 3. The magicians. לא ברור לי למה זה תופס, אבל משום מה אני לא מצליח להפסיק. זה מתחיל דבילי, אבל משתפר מעונה לעונה. מצאתי ביקורת שאשכרה משווה שני פרקים ל- hush ו- once more with a feeling. אני צריך שמישהו יגיד לי שאני לא משוגע שאני רואה את זה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s