ביקור בזק בארץ

עם בואו הקרוב של פסח נאלצנו להודות שהילדים מעולם לא ראו פסח כהילכתו. עד כה חגגנו פסח עם ההורים של האופנוען, רק אנחנו והם, וכיוון שהם לא מדברים עברית לא הייתה שם קריאת הגדה, או שעשינו סדר במסעדה עם עוד מאה איש, שבו המורה לעברית של הקהילה מקריא את כל ההגדה, ללא כל השטיקים המשפחתיים שהופכים את הסדר לנוסטלגיה אהובה. מה זה שווה סדר אם אין אינטריגות למי יקריא את המשפט עם הציצי והערווה ומי ישחק אותה עם החכם ולא ייפול עם הרשע? לא שווה. בקיצור, הילדים לא ממש התרשמו מסדר פסח.

אז השנה החלטנו שנראה להם שסדר פסח יכול להיות גם כיף ונטוס לארץ. רק מה, בית הספר של הגומבוץ לא יצא לחופשה בתקופה הזו ואנחנו קצת מפחדים מהמחנכת שלו ולא רצינו להסביר לה למה הוא נעלם לשבוע (חוקי בית הספר הם שאסור להיעדר יותר מיומיים ללא אישור רפואי. אלא אם כן נוסעים לסקי בינואר-פברואר). בנוסף, לט'ס פייס איט, חול המועד הוא לא בדיוק זמן אידיאלי לחופשה בארץ, כל המקומות הטובים עמוסים וחצי מהמקומות של האוכל סגורים. אז הזמנו נסיעת בזק – יום לפני הסדר, הסדר, יום אחריו ועוד יום. היה ברור שלא נספיק לראות חברים כמו שצריך אבל לפחות הספקנו לראות משפחה, פלוס קומץ חברות טובות שזו לא הפקה לפגוש אותן, פשוט נחתנו לה בבית (תודה, חגית).

וכך נחתנו בארץ זמן קצר לפני החג. הופתענו לגלות שלמרות החמסין ששלט בארץ איזה שבוע, בדיוק בשבילנו צנחו הטמפרטורות ל-18 מעלות ורוחות חזקות. קריזה, ארזתי רק בגדים קצרים והבטחנו לילדים ים.

IMG_1380
חוץ מאיתנו לא היה שם כלב. כלומר, היה שם רק כלב. הכלב הופיע מאיפשהו ושיחק עם הילדים

 

שלא תיתנו לשמש להטעות אתכם. היה 18 מעלות ורוח חזקה ואנחנו לבשנו בגדים קצרים וכפכפים וקפאנו מקור בעוד הילדים המטורפים רצו בזעקות שמחה אל תוך המים שוב ושוב. אני מניחה שבהשוואה לאפס המעלות שהגענו ממנו זה באמת נראה להם חמים.

היום הבא היה ליל הסדר. לי ולאמא שלי היו תוכניות לבשל לשולחן ליל הסדר, ואחינו הקטן הוכיח כמה שווה דוד שגר קרוב והופיע עם בן זוגו ולקח את הילדים לכל הצהריים. הוא עוד חשב שאני לחוצה על זה שהוא יחזיר אותם כי הוא כל הזמן סימס לי כל מיני "מצטער על העיכוב, בילינו יותר זמן משחשבנו בגינה", או "זה בסדר אם נתעכב עוד שעה? הם רוצים גם גלידה". וכאילו, פחח, תחזיר אותם מחר מצידי. אובייסלי לא יצא לו להיות מנוצל כבייביסיטר כמו שצריך ולכן הוא קצת תמים. אמא שלי ואני ניצלנו את הזמן הזה להכין פרגיות בחלב קוקוס, סלט מיונז, מוס נאטלה בכוסות וחרוסת (אמא שלי), בראוניז עם מוס קוקוס וסלט ירוק (אני). כשאחינו הקטן חזר עם הילדים ("אני גמור והם עדיין רצים", איבחן בהשתאות. כן, וולקאם טו מיי לייף) יצאנו כולנו לשולחן ליל הסדר אצל דודי שמוליק.

ליל הסדר היה כל מה שרצינו. נחושה להוכיח שהילדים כן יודעים שאנחנו יהודים, הזכרתי להם שאנחנו יהודים והעברתי אותם סדנת שירי פסח כל השבוע לפני שהגענו, כך שהם ידעו בעל פה את "מה נשתנה", "אביב הגיע", "אחד מי יודע" ואת הפזמון של דיינו. כל המשפחה התרשמה איך אנחנו שומרים על הגחלת היהודית. בנוסף, היו כל הלהיטים הרגילים: אפיקומן (הילדים גנבו לראשונה כמו שצריך והיו מרוצים עד הגג), אליהו הנביא (הילדים תפסו אותי שותה את הכוס כדי שיחשבו שהוא רוקן אותה. פאדיחוש) וכמובן הקטע שבו כולם מבקשים שאני אקרא כי אני קוראת הכי מהר.  האופנוען שוב התלונן קצת על האוכל: כולם קופצים בשמחה על הגפילטע והחזרת ורק הוא אומר בגועל "מה זה, איך אתם אוכלים את האפור הזה". זה ממש חוסר הערכה לגורלו הטוב, כי כשאני הייתי ילדה כל מה שהיה על השולחן היה מרק עם קניידלך, גפילטע, כבד קצוץ, רגל קרושה השם ירחם, פולקע ותפוחי אדמה, ולקינוח קומפוט. אז הוא כבר ממש זוכה לארוחה משודרגת, עם פרגיות וכל מיני דברים מעולים אחרים, ומקבל בראוניז ומוס נאטלה לקינוח במקום הקומפוט.

כמו כן כשלתי קצת במבחן הצמחונות ואכלתי מהעוף. כלומר מהכבד הקצוץ (היה ממש מוצלח, כמו פאטה, בת דודי מהגליל הפליאה לעשות). אחינו הקטן חטף קריזה מזה (הוא צמחוני אדוק) ועל כן בכל פעם שלקחתי ביס הוא קירב את פניו לצלחתי ונער "אמאאאאא, אוכלים אותי, אמאאאאא". הוציא לי את התיאבון די ביעילות. מה זה, התלוננתי, למה רק לי אתה עושה את זה. "רק את מתיימרת להיות צמחונית", צווח עליי. יופי, ביאסת.

היה כיף.

את היום שאחרי הסדר בילינו במפגשים משפחתיים. קפצנו למשפחתו של האופנוען בכפר סבא, שם שמענו את חוויות ליל הסדר שלהם וגילינו שוב שכל המשפחות הפולניות דומות זו לזו, וגם שם הוחלפו רשמים מהגפילטע והכבד. (האופנוען קשור אליהם דרך הדודה, שהיא אכן הונגריה, אבל כל השאר הם פולנים מעין זה).

את היום שאחרי לא היה לנו זמן לבזבז כי היו לנו סידורים. כלומר בנק. איזה מזל שהבנק בתל אביב ולכן פשוט הלכנו משם לים.

IMG_1403
במזל כבר היה הרבה יותר חם והיה מלא אנשים. וכולם דיברו צרפתית חוץ מאיתנו

ומשם לחומוס האהוב עלינו בעולם, ועכשיו כשגילינו שהם פתוחים בפסח זה עוד יותר לזכותם: משאוושה.

IMG_1408.jpg

עוד הספקנו אני והילדים להיות במסיבת בריכה מהממת ומושלמת שאין דברים כאלה.

וזהו, טסנו בחזרה. לא לפני שדחסתי בקושי את כל קניותיי מהארץ למזוודה:

IMG_1426
הו כן, אני סוחבת מרכך כביסה מהארץ. פלוס מוספי הארץ – יששששש תודה גילה!!! – פלוס ממרח כוסברה וממרח לימון כבוש שאין ברוסיה פלוס שוקולד צ'יפס משוקולד מריר שאין ברוסיה פלוס טחינה משומשום מלא שאין ברוסיה פלוס סתם שטויות

היה מקסים וקצר.

16 תגובות בנושא “ביקור בזק בארץ

  1. יש, אבל אני מאוהבת בריח של המרכך הספציפי הזה. והוא גם ביו, כלומר ידידותי לסביבה, מה שמקל על רגשי האשמה שאני לא מכבסת עם חומץ בלבד.

   אהבתי

    1. נכון?? הוא מושלם. כמה חבל שבגלל שאני מתקמצנת עליו אני שמה רק קצת מרכך אז יש פחות ריח.

     אהבתי

 1. wow
  נשמע מושלם, האמת. הדרך הטובה ביותר לחוות את פסח בישראל, עם בונוס של להכיר לקטנים ליל סדר משפחתי כמו שצריך. נהדרים אתם.
  וגרמת לי קצת להתגעגע לליל סדר כזה (ש-T תמיד משתדל לדלג עליו ולמצוא את עצמנו בחו"ל כלשהו……)

  אהבתי

  1. פסח בן שלושה ימים זה הכי שווה!
   בייביסיטר תמים – מתנה
   כבד קצוץ – שווה כל חטא
   נשמע שהיה לכם מושלם.
   סחבתי כבר לארץ ומהארץ הכל, אבל מרכך כביסה?????

   אהבתי

   1. נכון, שלושה ימים זה המינון המושלם לפסח. בייביסיטר תמים – זה היה כל כך נוח, בונה עליו מעכשיו לכל הביקורים הקרובים. ובאמת היה מושלם. מרכך כביסה – הוא באמת יוצא דופן, יש לו ריח מושלם.

    אהבתי

  2. זה באמת היה ביקור מצוין. כשגרנו בארץ גם אני השתדלתי לא להיות שם בפסח, אבל פתאום מרחוק זה כמובן נראה אחרת, עם נופך חגיגי. אם כי יש כמובן גבול, שלושה ימים של חול המועד הספיקו לנו 🙂

   אהבתי

 2. זה מה שנקרא קוויקי של פסח
  ואת ממש צודקת, לא כייף להסתובב עם ילדים בארץ בחול המועד שכל העולם אשתו אחותו והילדים שלהם יחד איתם.
  מאידך נשמע שהזמן נוצל בצורה מעולה וממש נהניתם פה

  היום אגב, יש המון מקומות כשרים לפסח
  מאז שיש תחליפים ללא גלוטן המון מסעדות ובתי קפה משתמשים בהם בפסח
  ככה שזה לא קיצוני כמו בעבר שכמעט הכל היה סגור

  אגב, אני מכירה לא מעט צמחונים וטבעונים שפעם בכמה זמן "חוטאים" ואוכלים בשר/עוף/דג
  ככה שאני לא חושבת שאת צריכה להרגיש רע עם עצמך

  אהבתי

 3. אין ספק שהמרכך עלה על כולנה. לידיעתך בביקור הבא: באבו גוש פתחו חנות חדשה בשם אל-יסמין עם טחינה שהם מכינים במקום הטובה בעולם. אני לא סתם אומרת, ולא, אין לי מניות במקום.
  אשר לצמחונות: אחי הטבעוני האדוק (שאוסר לנקות עם שום חומרי ניקוי למעט מים ואולי קצת סבון טבעי מיוחד), אכל כשהיה אצלנו באחד הפסחים פטה כבד אווז שהוא אולי השיקוץ הכי גדול. בבחינת אם כבר לחטוא אז עד הסוף. תגידי לאחיך הקטן שלא פייר להטפל אליך בגלל הצמחונות המוצהרת. שילך לחוטאים הגמורים וינסה להוריד קצת את כמות הבשר שהם אוכלים, אם הוא מחפש להחזיר אנשים בתשובה. ובכלל, עדיף שלא. יש לי ממש בעיה עם פנאטים דתיים מכל סוג, טבעונים בכלל זה.

  Liked by 1 person

 4. אין לימון כבוש בבריה"מ-לשעבר?
  גם אנחנו (הבת ואני) טבלנו בים בפסח למרות שכולם אמרו שהמים קרים מדי. לעומת בריכות חצובות בקרח, זה גייזר!

  אהבתי

  1. אני מניחה שיש, בטח בחנויות של אוכל מזרח תיכוני. אבל אני לא מכירה כאלה ולא יוצא לי להגיע.
   בריכות חצובות בקרח?? איפה אתם? הולכת לבדוק.

   אהבתי

 5. אם יש מאכל שאני מתגעגעת אליו אצל סבתא שלי, זה הקומפוט שהיא היתה מכינה לחגים כשהייתי ילדה מפירות יבשים (וגם ״מרק פירות״ מתפוחים שהיה איכשהו תמיד ורוד והיא היתה מכינה כל השנה).

  ואיפה יש במגילה ציצי וערווה, ולמה לא סיפרו לנו את זה כשהייתי ילדה כדי לשעשע אותנו?

  אהבתי

  1. גם אצלנו היה גם קומפוט וגם מרק פירות, ואחד מהם היה ורוד. זה לא במגילה ציצי וערווה, זה בהגדה 😄

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s